ALO
185
GÖRME
ENGELLİ

Arama Yap...

Başkan Savaş, “Yeni Tesiste Koku ve Gürültü Olmayacak.”

Geri Dön

Defne ilçesine bağlı Akdeniz, Sümerler ve Turunçlu mahallelerini yakından ilgilendiren ve sık sık kamuoyunun gündemine gelen Turunçlu Atıksu Arıtma Tesisi’nin yenilenmesi ile bölge temsilcileriyle istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Ekonomik ömrünü tamamlamış tesis yerine yapılacak yeni tesis ile ilgili düzenlenen toplantıya Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HATSU Genel Müdürü Muhammed İkbal Polat, Defne Belediye Başkan Vekili Kenan Gül, HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Defne Muhtarlar Derneği Başkanı Muhsin Demirel, Antakya Muhtarlar Derneği Başkanı Semir Yoğurtçu ve mahalle muhtarları katılım gösterdi.

Turunçlu Atıksu Arıtma Tesisi için hazırlanan ve İller Bankası tarafından onaylanan uzun havalandırmalı aktif çamurlu sistemi pas geçtiklerini belirten Başkan Savaş, Turunçlu’ya inşa edilecek tesisin projesini Maşuklu bölgesine en son teknoloji ile inşa edilen Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi modeline benzer şekilde hazırladıklarını belirtti.

Küçükdalyan’da kullanılan membran teknolojili tesis modeli ile %99.99 oranda arıtım sağlandığını ve arıtılan suyun sulama suyu olarak kullanılabildiğine dikkat çeken Başkan Savaş, Küçükdalyan-Narlıca tesisi içinde koku giderim ünitesi olmamasına rağmen hiçbir şekilde koku problemi yaşanmadığını vurgulayarak, “Tesisten gelen suyu Asi Nehri’ne verdiğimiz için son yıllarda Asi’de koku olmuyor. Turunçlu tesisini Maşuklu’daki tesis gibi yaparsak 3.5-4 katı su üreteceğiz.” dedi.

Başkan Savaş, “Halkın Refahını Koruyacağız”

“Yeni yapılacak tesiste koku ve gürültü olmayacak. Garantisi bizden.” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Savaş, 92 dönümlük arazinin 40 dönümünde arıtma tesisi, 52 dönümünde ise park yapımı gerçekleştirileceği bilgisini verdi. Yıllardan beridir artık kangren haline gelmiş bu problemi çözmekte kararlı olduklarına vurgu yapan Başkan Savaş, “hepimiz bu kentin içerisinde yaşayan vatandaşlar olarak hazırladığımız proje günümüz teknolojik imkanları kullanarak hayata geçireceğiz. Burada yaşayan insanların refahını koruyacak şekilde tasarlandığını özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

“Kokuya Yönelik Problem Yaşanmayacak”

Yeni yapılacak atık su arıtma tesisinin sistemi ile ilgili bilgiler aktaran Genel Müdür Polat, yapılacak tesisin normal olmayacağını üst düzey teknoloji ile inşa edileceğine dikkat çekerek, “bu tesis yüzde yüz kapalı sistem, kendi içerisinde özellikle kokunun yoğun olduğu giriş yapılarında ciddi filtrasyon sisteminin olduğu teknolojiyi kullanacağız. Burada kokuya yönelik herhangi bir problem yaşanmayacak. Bunca yıldır yaşanan problemleri ve iletilen şikayetleri ortadan kaldıracağız.” İfadelerine yer verdi.

Yapılacak projenin yeşil alan ihtiyacını da karşılayacak düzeyde bir proje olduğunu belirten Genel Müdür Polat, “mevcuttaki arıtılamayan atık suları, ileri teknoloji ile arıtılmasını ve asiye yüzde 99.99 oranda arıtılmış temiz su deşarj edeceğimiz şekilde bu bölgedeki bütün atık suya yönelik problemleri ortadan kaldıracak bir proje. Burada bu işlemle alakalı bir mutabakat sağlanması durumunda HATSU olarak biz bunun finansman arayışına girip bu projeyi hayata geçirmek için gerekli adımları atabilecek pozisyondayız.” İfadelerine yer verdi.

Yapılan açıklamaların ardından mahalle muhtarları ile fikir alışverişinde bulunuldu.


Copyright © 2021 HATSU Genel Müdürlüğü. Tüm Hakları Saklıdır.