ALO
185
GÖRME
ENGELLİ

Arama Yap...

HATAY’IN BAYRAMI EXPO’21 BAŞLADI

Geri Dön

EXPO 2021 Hatay, düzenlenen muhteşem bir törenle açıldı. Resmi açılışı 1 Nisan’da yapılacak dev organizasyonda ilk olarak şehir ve yurt dışından gelen konuklar için düzenlenen tanıtım töreni Hatay’ın bayram gününe döndü.

Antakya Expo alnındaki tanıtım törenine Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, büyükelçiler, bürokratlar, milletvekilleri, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği(AIPH) yöneticileri, belediye başkanları, akademisyenler, iş insanları, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ev sahipliği yaptığı tanıtım töreni öncesi konuklar Antakya Expo alanını gezdi. Alandaki gezi sonrası amfi tiyatroda yapılan seremoni ile EXPO 2021 Hatay tüm güzelliğiyle başladı.

Törende EXPO 2021 Hatay Genel Sekreteri İhsan Çakar organizasyon hakkında konuştu. Çakar’ın ardından sahneye HBB Başkanı Lütfü Savaş çıktı. Dev organizasyonu Hatay’ın bayramı olarak nitelendiren Savaş, bu işin ortak bir çabanın, azmin, cesaretin, vizyonun ve birlikteliğin ürünü olduğunu söyledi.

SAVAŞ: NİYET HAYIRSA AKIBET DE HAYIRDIR

Savaş yaptığı konuşmasında, “Bu proje için bize yapamazsanız, başaramazsınız dediler. Bugün yüzlerce misafirimizin huzurunda bu işi başarmanın onurunu yaşıyoruz. Arkadaşlarımız 2 yıldır gece gündüz çalıştı.

Bu yola çıkarken hayal görmedik, hayal satmadık. Niyet hayırsa akıbet de hayırdır dedik. Çünkü biliyorduk ki dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Bize güvenen ve destek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

EXPO BARIŞA KATKI SUNACAK

Hatay’ın değerlerini tüm dünyayla paylaşmak için Expo’yu yaptıklarını söyleyen Savaş, “Biz şehrimizin, gerçeklerini, tarihi birikimini, kültürünü, sanatını ve güzelliklerini dünyayla paylaşmak için istedik. Bununla birlikte yanı başımızda 11 yıldır devam eden savaşın son bulmasına katkı vermek istedik. Bu savaşta insanlar ölmesin, barış olsun istedik” diyerek Expo’nun barışa katkı sunacak dev bir organizasyon olduğunu ifade etti.

SAVAŞ: KAZANAN HATAY OLACAK

Hatay’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne son emaneti olduğunu da belirten Savaş, “Atamızın son emanetinin yalnız olmadığını biliyorduk. Bu gece bunu gördük. Büyükşehir belediye başkanlarımız kendi şehirlerini buraya taşıdı. İnanıyorum ki Expo ile Hatay’ımız, bölgemiz ve ülkemiz kalkınacak. Çiftçimiz, sanatkârımız, tüccarımız, iş insanımız kazanacak. En çok da barış kazanacak” ifadelerini kullandı.

Savaş’ın ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuştu.

Hatay’ı medeniyetlerin beşiği olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, “Hatay gerçekten de uygarlıkların başkenti. Belki küçük bir coğrafya ama tarihin derinliklerine baktığımızda Hatay, çok farklı bir kent olarak karşımıza çıkıyor. İnançların, kimliklerin zenginliği var, kültürlerin, yemeklerin, öykülerin zenginliği Hatay’da” dedi.

“KILIÇDAROĞLU’NDAN LÜTFÜ SAVAŞ’A ÖZEL TEŞEKKÜR”

Expo 2021 Hatay’ın büyük mücadele sonrası Hatay’a kazandırıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Elbette ki bu tek başına verilen bir mücadele ama bu mücadelenin arkasında bir azim ve kararlılık var. Sayın Başkan konuşurken yapamazlar diye eleştiriler geldi ama bu yolda azim ve kararlılıkla mücadele edince sonucu da almış oldu.

Bu mekân Hatay’a nefes aldıran bir mekân. Burada her yaşta insan rahatlıkla gelip gezecektir, eğlenecektir, şarkılar, türküler dinleyecektir. Hataylılar için olağanüstü güzel bir ortam. Bu ortamı yaratan Belediye Başkanımıza tekrar hepinizin huzurunda teşekkür ederim” açıklamalarında bulundu.

SAHNE GÖSTERİLERİ GECEYE DAMGA VURDU

Konuşmaların ardından yapılan sahne gösterileri geceye damga vurdu. Yüzlerce yıllık tarihiyle, medeniyet birikimiyle, barış ve sevgi iklimiyle dünyaya örnek olan şehrin tarihsel gelişimi eşsiz koreografilerle hayat buldu. Tanrıça Tyche’den Habib-i Neccar’a, Defne ile Apollon’un aşkından kentin kurtuluş mücadelesine ve üç semavi dinin bir arada yaşama kültürünün resmedilmesine kadar tüm hikâyesinin anlatıldığı sahne şovu izleyenlerden büyük alkış aldı.


Copyright © 2021 HATSU Genel Müdürlüğü. Tüm Hakları Saklıdır.